To bez wątpienia dwie najbardziej aromatyczne i zmysłowe przyprawy. Choć pochodzą z różnych regionów świata, świetnie się komponują i smakowo dopełniają. Słodki zapach wanilii kojarzy się nam m.in. ze świeżymi maślanymi ciasteczkami, a niepokojąca woń cynamonu z aromatycznym piernikiem. Po obie przyprawy chętnie sięga przemysł kosmetyczny.

Ojczyzną cynamonu jest region wschodniej Azji, a wanilii – obszar Ameryki Środkowej i Południowej. Cynamon, którego gatunków na świecie jest prawie 250, to roślina z rodziny wawrzynowatych, a wanilia to kwitnące pnącze z familii storczykowatych. Obie przyprawy mają wyjątkowe, choć zdecydowanie różne aromaty. Słodka wanilia i zmysłowy cynamon tworzą niezwykłą parę.

Apetyczna wanilia
Oryginalny kwiat wanilii służył kiedyś Aztekom jako środek płatniczy. Być może nie poznalibyśmy smaku tej przyprawy, gdyby nie hiszpańscy konkwistadorzy, którzy w XV wieku przywieźli ją do Europy. Tak zachwyciła ich wanilia aromatyzująca czekoladowy napój, że jej zapasy zabrali do kraju. Przyprawa charakteryzuje się słodkim i niezwykle apetycznym aromatem – najwięcej jest jego w tzw. laskach. Zapach wanilii ma uspokajające działania, pobudza wyobraźnię. Świece o tej woni palące się w mieszkaniu stanowią jeden z elementów budujących niezwykły nastrój wieczoru. Kąpiel w olejku o intensywnym zapachu wanilii odpręża i pozytywnie nastraja – podobnie jak wcieranie w ciało balsamu z nutą tej rośliny. Aromat przyprawy jest jednym z ulubionych dodatków perfumiarzy, którzy na jego bazie komponują pachnidła apetyczne i słodkie oraz orientalne. Wanilią aromatyzuje się jednak nie tylko kosmetyki, zapachowe świece i kadzidełka, ale także tytoń.

Niepokojący cynamon
Cynamon to najprawdopodobniej jedna z najstarszych przypraw na świecie. Wywodzi się z Chin. Egipcjanie, którzy importowali cynamon już 2000 lat p.n.e., używali go do wyrobu kadzideł. Roślina uprawiania jest obecnie w strefie subtropikalnej i sprzedawana jako przyprawa pod postacią kory oraz proszku. Cynamon wydziela olejki eteryczne, charakteryzuje się niezwykle intensywnym i niepokojącym aromatem. W smaku jest słodkawy i lekko piekący. Podobnie jak wanilia wywołuje skojarzenia z dalekimi podróżami i pobudza wyobraźnię. Obok gałki muszkatołowej, goździków i imbiru jest jedną z tradycyjnych przypraw piernika. Nie sposób wyobrazić sobie mieszanki dodatków do grzanego wina, w której nie byłoby cynamonu. Woń tej przyprawy nie jest tak konwencjonalna jak zapach wanilii, więc stosowana jest przez przemysł kosmetyczny o wiele rzadziej. Nie ulega jednak wątpliwości, że mydła i balsamy z nutą cynamonu są niezwykle zmysłowe.

Dobrana para
Delikatna wanilia i ostry cynamon tworzą dobraną parę. Dopełniają się w różnych deserach owocowych i ciastach – szczególnie tych na bazie owoców (np. jabłek). Waniliowe i cynamonowe wonie odnaleźć można w niektórych winach. Jednocześnie występują także w perfumach o charakterze orientalnym. Dodajmy, że obie przyprawy są od wielu wieków uznawane za afrodyzjaki.

Oskar Wilde mawiał, że tajemnica życia leży w poszukiwaniu piękna. Podążając za jego tokiem myślenia, z przyjemnością oddajemy kawałek internetowej przestrzeni temu, co pełne urody, wykwintne i wyśmienite.

Odczuwając zmęczenie pospiesznym życiem w stylu fast, w którym nie ma miejsca na smakowanie rzeczywistości, proponujemy wszystko, co slow. Sprzeciwiając się powszechnej profanacji smaków, gustów i obyczajów, propagujemy kulturę stołu, bogactwo aromatów, piękne rzeczy oraz miejsca z niepowtarzalnym klimatem. Odrzucając wszystko, co pozbawione wartości, charakteru, stylu i klasy, stawiamy na oryginalność, elegancję, umiar i dobre obyczaje.

Zapraszam do delektowania się pięknem i niespiesznością!

Elżbieta Joanna Żurek
elzbieta@koneserzy.pl

Pliki ciasteczek wykorzystywane są przez wortal Koneserzy.pl w celach statystycznych oraz w celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania strony internetowej. W dowolnym momencie, korzystając z ustawień przeglądarki, dostosować możesz poziom wykorzystania plików cookies przez przeglądarkę.